Hjælp
 Kontakt  l  Sitemap  l  About Idan
Idan.dk Forside Om IdanIdan undersøgerAfholdte arrangementerNyhederNyhedsbrevKommentarenBoganmeldelserAbout Idan Idrættens Vidensbank Vidensbankens forsideOm Idrættens VidensbankIdans udgivelserForskning og analyserIdans linksIdrætsjuristenIdrætshistorisk årbogInspirationskatalog Modtag Idans nyhedsbrev
Navn:
Email:


31.01.2006

Nye kurver i medialandskabet


Sociologen og medierådgiveren Ole E. Andersen gør status over et årtis medieudvikling.

 

 

 

 

 

I anledning af Dansk Oplagskontrols 75-års jubilæum gør sociologen og medierådgiveren Ole E. Andersen en kvantitativ status for et tiår med store forandringer i medierne.

 

Bag titlen gemmer sig en fortælling i tal om internettets indtog i Danmark, dot.com-nedturen, tv-seernes konstante forbrug trods flere kanaler, radioens høje, men dog faldende dækning, betalingsavisernes faldende oplag, en eksplosivt stigende sportssponsorering og meget andet.

 

Styrke og svaghed

Bogens styrke er samtidig dens svaghed: det enormt brede fokus.

 

En bred vifte af medier er medtaget, og det giver et fint samlet overblik. Til gengæld har der ikke været plads til at gå i dybden med de enkelte medier. Forfatterens sociologiske kommentarer undervejs kompenserer dog ganske udmærket for det, og derudover perspektiverer Anker Brink Lund

i et efterskrift tallene til en individualiseret og digitaliseret fremtid.

 

Bogen er absolut ikke tung læsning og kan – og bør – læses af alle, der beskæftiger sig med medier i dagligdagen.

Martin Hedal

 

Nye kurver i medialandskabet – en analyse

af Mediaudbud og –forbrug i Danmark 1994-2004

Ole E. Andersen

Forlaget Markedsføring

240 sider

Pris: 200 kr.

Print
Idans aktiviteter
Frivillighedsundersøgelsen Hent rapporten 'Fremtidens frivillige foreningsliv i idrætten' med resultater fra Idan og Syddansk Universitets undersøgelse af det frivillige foreningsliv under Danmarks Idræts-Forbund. Idans konference i Vejen Mød over 300 repræsentanter for den danske idrætssektor og vær med i diskussionerne om de varmeste idrætspolitiske temaer på Idans konference 'Idrættens største udfordringer II' i Vejen, den 30.-31. maj 2012 Forening på Forkant Deltag i DIF og Idans konference for lokale idrætsforeninger i Vejen den 2. juni. Få tips om at hverve nye medlemmer og nye frivillige. Play the Game 2011 Find præsentationer, fotos og video-streaminger fra Play the Game 2011, der blev afviklet den 3.-6. oktober 2011 i Køln.

Idan anbefaler
Play the GameIdræt, Historie & SamfundIdrottsforumSport Event DenmarkSportsanalyseDansk FirmaidrætsforbundDanmarks Idræts-ForbundDGIDansk Skoleidræt

Idrættens Analyseinstitut   l   Kanonbådsvej 12A   l   1437 København K   l   Tlf. 3266 1030   l   idan@idan.dk