Hjælp
 Kontakt  l  Sitemap  l  About Idan
Idan.dk Forside Om IdanIdan undersøgerAfholdte arrangementerNyhederNyhedsbrevKommentarenBoganmeldelserAbout Idan Idrættens Vidensbank Vidensbankens forsideOm Idrættens VidensbankIdans udgivelserForskning og analyserIdans linksIdrætsjuristenIdrætshistorisk årbogInspirationskatalog Modtag Idans nyhedsbrev
Navn:
Email:


31.01.2006

Fascinationen i sport og religion


I en række velskrevne artikler går bogen ‘Fra Buddha til Beckham’ i kødet på sportens mange irrationelle sider.

 

 

 

 

Hvis man ikke forstår den fanatisme, som tilsyneladende normalt begavede mennesker påtager sig før fodboldkampen eller ikke lader sig fascinere af den karisma, som gør en talentfuld sportsudøver til en guddommelig superstjerne, er der nu rigelig mulighed for at studere fænomenerne på kølig akademisk afstand.

 

I antologien ’fra Buddha til Beckham’ forsøger en række forskere gennem en række velskrevne artikler om lighederne mellem religion og sportens forheksende egenskaber at indfange den menneskelige trang til at lade sig forføre af karismatiske sportsstjerners og idrættens dramaer.

 

Antologiens styrke er, at den på fin vis formår at beskrive en række væsentlige aspekter af den menneskelige natur, der på trods af sportens talrige dopingskandaler og voksende økonomisk korruption til stadighed tilsidesætter rationaliteten i længslen efter den metafysiske religiøse sportsoplevelse, som rækker ind i menneskers lidenskabelige, storbankende hjerter, der vil forføres og bedrages.

 

Det er i sportens socialt sammenhængende og meningsgivende fællesskab folket finder sin frihed til at ritualisere sig væk fra hverdagslivet fornuftbestemte orden, og sportens stjerner kan gennem velplanlagt selviscenesættelse og kunstneriske bedrifter hæve sig over normaliteten og påtvinge mennesker en stillingtagen - enten går man uforbeholdent ind for, eller også afskyr man personen. Artiklerne rummer mange interessante analyser af de ritualer og myter, der opstår omkring begivenheder og personer som udgangspunktet for et virkningsfuldt religiøst og sportsligt fællesskab.

 

Bogens iboende svaghed er selvsagt, at den via en akademisk objektivisme fjerner sig fra fascinationen og forsøger at intellektualisere og analysere sportens overnaturlige fænomener, der ikke nemt lader sig indfange i den videnskabelige orden, men måske bedst lever i kunstens kaotiske univers uden en overflod af fremmedord og teoretiske definitioner.

 

Heldigvis konstaterer man med en vis lettelse, at forsøgene på at afmystificere sportens og personerne ikke lykkes fuldt ud.

Kasper Lund Kirkegaard

 

Fra Buddha til Beckham - karisma og suggestion i sport og religion

Poul Götke, Jonas Havelund, Kristian Rasmussen (red.)

Syddansk Universitetsforlag

209 sider, illustreret

Pris: 225 kr.

Print
Idans aktiviteter
Frivillighedsundersøgelsen Hent rapporten 'Fremtidens frivillige foreningsliv i idrætten' med resultater fra Idan og Syddansk Universitets undersøgelse af det frivillige foreningsliv under Danmarks Idræts-Forbund. Idans konference i Vejen Mød over 300 repræsentanter for den danske idrætssektor og vær med i diskussionerne om de varmeste idrætspolitiske temaer på Idans konference 'Idrættens største udfordringer II' i Vejen, den 30.-31. maj 2012 Forening på Forkant Deltag i DIF og Idans konference for lokale idrætsforeninger i Vejen den 2. juni. Få tips om at hverve nye medlemmer og nye frivillige. Play the Game 2011 Find præsentationer, fotos og video-streaminger fra Play the Game 2011, der blev afviklet den 3.-6. oktober 2011 i Køln.

Idan anbefaler
Play the GameIdræt, Historie & SamfundIdrottsforumSport Event DenmarkSportsanalyseDansk FirmaidrætsforbundDanmarks Idræts-ForbundDGIDansk Skoleidræt

Idrættens Analyseinstitut   l   Kanonbådsvej 12A   l   1437 København K   l   Tlf. 3266 1030   l   idan@idan.dk