Hjælp
 Kontakt  l  Sitemap  l  About Idan
Idan.dk Forside Om IdanIdan undersøgerAfholdte arrangementerNyhederNyhedsbrevKommentarenBoganmeldelserAbout Idan Idrættens Vidensbank Vidensbankens forsideOm Idrættens VidensbankIdans udgivelserForskning og analyserIdans linksIdrætsjuristenIdrætshistorisk årbogInspirationskatalog Modtag Idans nyhedsbrev
Navn:
Email:


06.03.2006

Digitale bevægelser


Idrætshistorisk Årbog 2005 fortæller om de mange erfaringer med at formidle historiske kilder og idrætsforskning gennem digitale medier.

 

 

Parallelt med Idrætshistorisk Årbog 2006 er 2005-udgaven udkommet under titlen ’Digitale bevægelser’.

 

Bogen tager afsæt i arbejdet under Netværk for Folkelig Idrætshistorie, NFI, der har til opgave at bevare, registrere og synliggøre den folkelige idrætshistorie under DGI. Fra NFI tages afstikkere ud til de mange erfaringer med at formidle historiske kilder og idrætsforskning gennem digitale medier og de udfordringer, som de nye medier rejser.

 

Bogen har fine bidrag, men tenderer måske det IT-forskrækkede enkelte steder. F.eks. virker det vel kunstigt, når Carsten Oxenvad stiller en ‘analog’ folkelighed op som modsætning til den digitale 1-0-kode i en artikel om NFI. Og det afholder ham da heller ikke fra at være medproducent af bogens DVD.

 

DVD’en er i øvrigt et lille scoop med sine filmoptagelser fra landsstævnerne i 1935, 1947 og 1961 og som sådan en fin illustration af de digitale mediers muligheder, når det gælder historieformidling.

Søren Bang

 

Digitale bevægelser – Idræt, historie og formidling.

Bo Vestergård Madsen og Thomas Skovgaard (red.)

Syddansk Universitetsforlag

93 sider + DVD

Pris: 198 kr.

Print
Idans aktiviteter
Frivillighedsundersøgelsen Hent rapporten 'Fremtidens frivillige foreningsliv i idrætten' med resultater fra Idan og Syddansk Universitets undersøgelse af det frivillige foreningsliv under Danmarks Idræts-Forbund. Idans konference i Vejen Mød over 300 repræsentanter for den danske idrætssektor og vær med i diskussionerne om de varmeste idrætspolitiske temaer på Idans konference 'Idrættens største udfordringer II' i Vejen, den 30.-31. maj 2012 Forening på Forkant Deltag i DIF og Idans konference for lokale idrætsforeninger i Vejen den 2. juni. Få tips om at hverve nye medlemmer og nye frivillige. Play the Game 2011 Find præsentationer, fotos og video-streaminger fra Play the Game 2011, der blev afviklet den 3.-6. oktober 2011 i Køln.

Idan anbefaler
Play the GameIdræt, Historie & SamfundIdrottsforumSport Event DenmarkSportsanalyseDansk FirmaidrætsforbundDanmarks Idræts-ForbundDGIDansk Skoleidræt

Idrættens Analyseinstitut   l   Kanonbådsvej 12A   l   1437 København K   l   Tlf. 3266 1030   l   idan@idan.dk