Mens DIF forlader Play the Game, er der til gengæld positive toner om konferencen fra det internationale antidopingagentur, WADA, der gerne vil styrke samarbejdet med den kritiske danske idrætskonference i fremtiden. Samtidig gav DIF’s norske søsterorganisation for nylig udtryk for interesse for at arrangere den næste udgave af Play the Game I Norge i 2009.
”Det er muligt, at vi får konferencen til Norge. Bergen skal være villig til at blive vært, men vi kan også placere den i Tromsø,” sagde præsidenten for det norske idrætsforbund, Tove Paule, til Bladet Tromsø den 24. november.
Ved samme lejlighed gav daglig leder af Tromsøs bud på vinter-OL i 2018, Bjørge Stensbøl, udtryk for, at Play The Game ligefrem kunne være et element i den nordnorske bys OL-profilering.
”Jeg tror det er en vigtig sag at få dette til Norge. Konferencen vil få stor international opmærksomhed i medierne, så vi ønsker at få den til Tromsø” sagde Bjørge Stensbøl.
For en god ordens skyld: Forfatteren til denne artikel, Henrik H. Brandt, har sæde i Play the Games programkomité. Deltagertilfredshedsundersøgelsen er udført af Kasper Lund Kirkegaard og afrapporteret af Maja Pilgaard, begge Idrættens Analyseinstitut.