Hjælp
 Kontakt  l  Sitemap  l  About Idan
Idan.dk Forside Om IdanIdan undersøgerAfholdte arrangementerNyhederNyhedsbrevKommentarenBoganmeldelserAbout Idan Idrættens Vidensbank Vidensbankens forsideOm Idrættens VidensbankIdans udgivelserForskning og analyserIdans linksIdrætsjuristenIdrætshistorisk årbogInspirationskatalog Modtag Idans nyhedsbrev
Navn:
Email:


Print
02.01.2006

Faglig strid med fitness-centre


Fagforeningen HK går i offensiven mod frivilligt arbejde i landets kommercielle fitness-centre. HK mener, at der er tale om en udnyttelse af unge medarbejdere.

Foto: Peter Skadberg

Fagforeningen HK har rettet en hård kritik mod de kommercielle fitness-kæder Equinox og Fitness.dk, fordi kæderne ifølge HK i et vist omfang forsøger at rekruttere ulønnede medarbejdere til instruktør- eller receptionsarbejde mod gratis træning, intern uddannelse og andre naturalieydelser.

 

Faglig sekretær i HK/Privat, Kim Bonde, taler om grov udnyttelse af de unge, som gerne vil være med, hvor det sker i den blandt unge så populære fitness-sektor. HK bebuder derfor en kampagne for at sikre flere overenskomster og bedre løn- og arbejdsforhold for de ansatte i sektoren.

 

Eksempel på konfliktflade

Striden med HK er et af flere eksempler på en række potentielle konfliktflader mellem den kommercielle sektor og traditionen for frivilligt arbejde i idrætten. Samtidig med, at HK angriber de kommercielle fitness-kæder, gør DGI en dyd ud af at hjælpe idrætsforeninger med at oprette frivilligt drevne motionskulturhuse i stort tal.

 

Forskellen er naturligvis, at fitnesskæderne er kommercielle og nærer et ønske om at blive en respekteret del af erhvervslivet. Ifølge AKF's undersøgelse af befolkningens fritidsvaner fra 2005 går over 30 pct. af danske unge mellem 20 og 29 år regelmæssigt i motionscenter.

 

Idrættens Analyseinstitut gennemfører i disse måneder den første omfattende analyse af den kommercielle fitness-sektor herhjemme. Analysen skal blandt andet besvare spørgsmål om sektorens organisering og rejse debat om den kommercielle sektors plads i fremtidens offentlige idrætspolitik.

 

Den 12. januar samler Idan i samarbejde med Institut for Idræt og Biomekanik på Syddansk Universitet mere end 20 af pionererne i den kommercielle fitness-sektors udvikling i Danmark.

HeB

 

Læs pressemeddelelse fra HK på HK's hjemmeside.

 

Links til fitness.dk og Equinox

 

Læs mere om Idans undersøgelse af den kommercielle fitness-sektor i Danmark

 

 

 

Idans aktiviteter
Frivillighedsundersøgelsen Hent rapporten 'Fremtidens frivillige foreningsliv i idrætten' med resultater fra Idan og Syddansk Universitets undersøgelse af det frivillige foreningsliv under Danmarks Idræts-Forbund. Idans konference i Vejen Mød over 300 repræsentanter for den danske idrætssektor og vær med i diskussionerne om de varmeste idrætspolitiske temaer på Idans konference 'Idrættens største udfordringer II' i Vejen, den 30.-31. maj 2012 Forening på Forkant Deltag i DIF og Idans konference for lokale idrætsforeninger i Vejen den 2. juni. Få tips om at hverve nye medlemmer og nye frivillige. Play the Game 2011 Find præsentationer, fotos og video-streaminger fra Play the Game 2011, der blev afviklet den 3.-6. oktober 2011 i Køln.

Idan anbefaler
Play the GameIdræt, Historie & SamfundIdrottsforumSport Event DenmarkSportsanalyseDansk FirmaidrætsforbundDanmarks Idræts-ForbundDGIDansk Skoleidræt

Idrættens Analyseinstitut   l   Kanonbådsvej 12A   l   1437 København K   l   Tlf. 3266 1030   l   idan@idan.dk