Hjælp
 Kontakt  l  Sitemap  l  About Idan
Idan.dk Forside Om IdanIdan undersøgerAfholdte arrangementerNyhederNyhedsbrevKommentarenBoganmeldelserAbout Idan Idrættens Vidensbank Vidensbankens forsideOm Idrættens VidensbankIdans udgivelserForskning og analyserIdans linksIdrætsjuristenIdrætshistorisk årbogInspirationskatalog Modtag Idans nyhedsbrev
Navn:
Email:


Print
05.04.2006

Sundhedspolitik påvirker idrætten


Kommunernes Landsforening opfordrer de nye kommuner til at vedtage en sundhedspolitik, der blandt andet har stor fokus på motion.

Kommunernes Landsforening (KL) opfordrer i en officiel leder landets nye kommuner til at vedtage en sundhedspolitik, der har kost, rygning, alkohol og motion som nøgleord.

 

Kommunalreformen stiller krav til kommunerne om at varetage nye sundhedsopgaver og medfinansiere hospitalsvæsenet. Derfor vil der uundgåeligt opstå behov for nye formaliserede partnerskaber med blandt andet fokus på områder som forebyggelse, genoptræning og fysisk aktivitet – områder, der klart vil bringe idrætsrelaterede partnere mere i spil i forhold til de nye kommuner.

 

Det er netop nogle af disse områder, som Idan tager under behandling på konferencen ”Brændpunkter i fremtidens lokale idrætspolitik” i Odense den 20.-21. april.

 

Konferencen vil blandt andet bringe ny viden i spil om den kommercielle fitness-sektors muligheder for at engagere sig i sundhedsrettede opgaver, lige som idrætsforeningernes rolle og muligheder som partner i forebyggende og sundhedsrelaterede samarbejder med kommunerne kommer under grundig behandling fra flere vinkler.

 

Krav om dokumentation 

KL’s leder understreger indirekte, at kampen om at få opgaverne inden for genoptræning, fysisk aktivitet og motion ikke nødvendigvis bliver nem at vinde for idrætsforeninger og fitness-centre. For kommunerne vil fremover kræve dokumentation for, at den leverede vare også har effekt.

 

”Udvælgelsen af indsatsområder til sundhedspolitikken bør ske på så godt et vidensgrundlag som muligt. Og indsatserne bør først og fremmest iværksættes der, hvor der er evidens for, at de virker – på kortere eller længere sigt,” hedder det i KL’s leder.

HeB

 

Læs mere om konferencen her

 

 

 

Idans aktiviteter
Frivillighedsundersøgelsen Hent rapporten 'Fremtidens frivillige foreningsliv i idrætten' med resultater fra Idan og Syddansk Universitets undersøgelse af det frivillige foreningsliv under Danmarks Idræts-Forbund. Idans konference i Vejen Mød over 300 repræsentanter for den danske idrætssektor og vær med i diskussionerne om de varmeste idrætspolitiske temaer på Idans konference 'Idrættens største udfordringer II' i Vejen, den 30.-31. maj 2012 Forening på Forkant Deltag i DIF og Idans konference for lokale idrætsforeninger i Vejen den 2. juni. Få tips om at hverve nye medlemmer og nye frivillige. Play the Game 2011 Find præsentationer, fotos og video-streaminger fra Play the Game 2011, der blev afviklet den 3.-6. oktober 2011 i Køln.

Idan anbefaler
Play the GameIdræt, Historie & SamfundIdrottsforumSport Event DenmarkSportsanalyseDansk FirmaidrætsforbundDanmarks Idræts-ForbundDGIDansk Skoleidræt

Idrættens Analyseinstitut   l   Kanonbådsvej 12A   l   1437 København K   l   Tlf. 3266 1030   l   idan@idan.dk