Hjælp
 Kontakt  l  Sitemap  l  About Idan
Idan.dk Forside Om IdanIdan undersøgerAfholdte arrangementerNyhederNyhedsbrevKommentarenBoganmeldelserAbout Idan Idrættens Vidensbank Vidensbankens forsideOm Idrættens VidensbankIdans udgivelserForskning og analyserIdans linksIdrætsjuristenIdrætshistorisk årbogInspirationskatalog Modtag Idans nyhedsbrev
Navn:
Email:


Print
11.05.2009

Rabat på kurser i stadionledelse


Fremtidens nordiske ledere af større stadion- og arenaanlæg kan få rabat til Europas eneste internatkurser på højt niveau i 'stadium management.'

European Venue Management Institute (EVMI) tilbyder nordiske deltagere på denne sommers to ugelange 'Stadium Management Summer Schools' i henholdsvis Frankfurt den 25.-29. maj og Woking (UK) den 8.-12. juni en særlig rabat på deltagelsen.

Medstifteren af EVMI, Ian Nuttall, har flere gange leveret indsigtsfulde oplæg om det internationale marked for større arena- og stadionanlæg ved Idans konferencer. Han er rådgiver for en række lande og byer på arena- og stadionområdet, grundlægger af fagbladene 'Stadia' og 'Auditoria' og arrangør af flere årlige konferencer for de absolutte topledere af verdens førende idrætsfaciliteter.

Ian Nuttall ser meget gerne, at EVMI's kurser får større deltagelse fra Norden. Derfor tilbyder han nordiske deltagere i årets sommerskoler en rabat på 30 pct., så prisen på hvert af de to moduler kommer ned på 4200 euro.

EVMI's sommerskoler samler nuværende og kommende topledere fra større stadion- og arenaanlæg til intensive kurser, hvor lederne af en lang række af de største venues i Europa optræder som undervisere i alle aspekter af planlægning, byggeri, sikkerhed, markedsføring og drift af store anlæg med over 10.000 tilskuerpladser, som i takt med idrættens professionalisering også stiger i antal i Norden.

Sommerskolerne er på mange måder en adgangsbillet til et internationalt netværk i en branche i rivende udvikling – og samtidig en branche hvor forskningen og uddannelsesniveauet ofte lader en del tilbage at ønske. Første kursusdel på Commerzbank Arena i Frankfurt handler om 'operational management', mens anden del i Woking handler om 'strategic management'. Uddannelserne er koblet op på et e-learning program, og deltagerne har mulighed for at samle point til andre MBA-uddannelser.

Ian Nuttall var oplægsholder på Idans nordiske stadionseminar og konferencen 'Idrættens Rum og Rammer' i Frederikshavn i uge 9. I dagene 15.-16. juni samarbejder Idan og Ian Nuttall om et seminar i København og Malmö for en norsk kommune med planer om at bygge en ny, stor opvisningsarena.

HeB



Læs mere om EVMI og sommerskolerne i stadium management her: EVMI
Idans aktiviteter
Frivillighedsundersøgelsen Hent rapporten 'Fremtidens frivillige foreningsliv i idrætten' med resultater fra Idan og Syddansk Universitets undersøgelse af det frivillige foreningsliv under Danmarks Idræts-Forbund. Idans konference i Vejen Mød over 300 repræsentanter for den danske idrætssektor og vær med i diskussionerne om de varmeste idrætspolitiske temaer på Idans konference 'Idrættens største udfordringer II' i Vejen, den 30.-31. maj 2012 Forening på Forkant Deltag i DIF og Idans konference for lokale idrætsforeninger i Vejen den 2. juni. Få tips om at hverve nye medlemmer og nye frivillige. Play the Game 2011 Find præsentationer, fotos og video-streaminger fra Play the Game 2011, der blev afviklet den 3.-6. oktober 2011 i Køln.

Idan anbefaler
Play the GameIdræt, Historie & SamfundIdrottsforumSport Event DenmarkSportsanalyseDansk FirmaidrætsforbundDanmarks Idræts-ForbundDGIDansk Skoleidræt

Idrættens Analyseinstitut   l   Kanonbådsvej 12A   l   1437 København K   l   Tlf. 3266 1030   l   idan@idan.dk