Hjælp
 Kontakt  l  Sitemap  l  About Idan
Idan.dk Forside Om IdanIdan undersøgerAfholdte arrangementerNyhederNyhedsbrevKommentarenBoganmeldelserAbout Idan Idrættens Vidensbank Vidensbankens forsideOm Idrættens VidensbankIdans udgivelserForskning og analyserIdans linksIdrætsjuristenIdrætshistorisk årbogInspirationskatalog Modtag Idans nyhedsbrev
Navn:
Email:


Print
07.03.2011

Klubsponsorat har potentiale til mere


Sponsoranalyse: Handelsbankens sponsorat af FC Midtjylland har en målbar effekt hos klubbens fans, men sponsoratet når langt fra ud til alle potentielt interesserede.

Det er en stor udfordring at omsætte fodbold- og håndboldsponsorater direkte til kroner og øre hos sponsoren, men sponsorerne spiller for sjældent på de parametre, der kunne give en større effekt.

Idan har sammen med sponsorekspert Jan Otte benyttet Handelsbankens sponsorat af FC Midtjyllands (FCM) fodboldhold i Superligaen og damehåndboldhold i Håndboldligaen som case for en sponsoranalyse.

Handelsbanken er såkaldt ’Regions Partner’ i fodbold og ’Guldpartner’ i håndbold i FCM – begge sponsorater er niveauet under en hovedsponsor. Undersøgelsen viser en positiv holdning til banken blandt de, der følger sportsholdene. Kun få af respondenterne ved til gengæld, at Handelsbanken er klubsponsor.

Fire mio. kr. i kassen

Ifølge undersøgelsen er 14 pct. (tabel 1) af målgruppen i både fodbold og håndbold i dag kunder (loyale eller ’delekunder’) i Handelsbanken, mens blot fire pct. af de ikke-interesserede er det.

Om det er fodbold- eller håndboldsponsoratet, som har haft den største effekt blandt målgruppen, er dog svært at sige. Der kan således være tale om et overlap af kunder mellem de to idrætsgrene.

En nærmere analyse af tallene viser ikke overraskende, at effekten har været klart størst hos respondenter med en Handelsbanken-filial i nærområdet.
Populært sagt kan vi lave et skøn på, hvor stor økonomisk værdi sponsoratet reelt har haft for Handelsbanken på privatmarkedet.

10 pct. af målgruppen er loyale kunder, mens 3 pct. af de ikke-interesserede er det. Vi kan derudaf slutte, at ca. 7 pct. af målgruppen er blevet loyale kunder på baggrund af sponsoratet, og det svarer – rundt regnet – til, at 3 pct. af alle respondenterne har flyttet deres primære bankforbindelse til Handelsbanken.

Med en lokal population på 125.000 mennesker svarer det til ca. 3.750 nye bankkunder. Sættes værdien af en bankkunde meget konservativt til 1000 kr. årligt, svarer det altså til en vækst på 3,75 mio. kr. Den reelle værdi kan ligge op til fire-fem gange højere alt efter, hvor værdifuld den enkelte kunde er, og dertil skal lægges de erhvervskunder og -samarbejder, banken får ud af sponsoratet.


 

Tabel 1: Interesse for og brug af Handelsbanken


Kilde: Sponsoranalyse fra Idan og Reflex r+d


 

Langt større potentiale

Tallene viser altså, at sponsorater kan flytte penge og loyalitet – men der er med meget stor sandsynlighed et langt større potentiale. Det illustrerer tabel 1 også, da 86 pct. af målgruppen eksempelvis ikke er kunder, og ca. 30 pct. slet ikke kender Handelsbanken (måske har de hørt ordet Handelsbanken, men de har ikke ’indgående’ kendskab til banken).

Et kig på indtrykket af banken viser, at 19 pct. af målgruppen har et generelt positivt eller meget positivt indtryk af Handelsbanken mod kun 5 pct. af de ikke-interesserede. Mange svarer imidlertid også, at de slet ikke kender til Handelsbanken.

Så sponsoratet når simpelthen ikke bredt ud med det positive indtryk. Faktisk ved blot 9 pct. af de fodboldinteresserede og 3 pct. af de håndboldinteresserede helt sikkert, at Handelsbanken er sponsor for FCM, mens henholdsvis 11 pct. og 3 pct. er næsten sikre. 69 pct. af de interesserede til begge hold kender ikke eller mener ikke at kende til sponsoratet.

Samtidig kender 19 pct. af den fodboldinteresserede målgruppe og 22 pct. af den håndboldinteresserede til sponsoratet uden at kunne huske hvorfra. De kender ganske enkelt ikke indholdet i sponsoratet og er ikke stødt på aktiveringen af det.

Social ansvarlighed vinder nye grupper

De fleste virksomheder prioriterer at skabe et image, som kan associeres med alment positive værdier og gerninger. I praksis kan det bl.a. ske via et sponsorat, hvor sponsoren støtter klubben på nogle områder, som i sig selv er forbundet med noget positivt, og som efterfølgende naturligvis skal synliggøres via medier, hvor store dele af målgruppen findes – og ikke blot via bandereklamer og eksponering på klubbens hjemmeside.

Hvad er det så, der tiltaler målgruppen? Det er ikke mindst områder, der kan forbindes med social ansvarlighed. Figur 1 illustrerer, hvad Handelsbanken som sponsor bør øremærke støtte til, hvis sponsoratet skal appellere til en bredere skare i målgruppen og potentielt også til de ikke-interesserede.

Det er bemærkelsesværdigt, at klassiske eliteholdsportsdyder som ’Sikre nye spillere til klubben’ og ’Sikre udenlandske profiler til klubben’ langt fra topper listen. I top fem ligger således bl.a. tre ungdomsrelaterede parametre, som i øvrigt til forveksling minder om breddeidrætsinitiativer.

Udnytter Handelsbanken den viden, virker det sandsynligt, at sponsoratet af de to hold vil nå bredere ud. Set fra klubben åbner sponsorater koblet med social ansvarlighed for et indtil nu forholdsvis uopdyrket økonomisk potentiale.

Martin Hedal


 

Figur 1: Sponsorpenge skal gå til de unge og hele klubben



Kilde: Sponsoranalyse fra Idan og Reflex r+d


 

Fakta om undersøgelsen 

Undersøgelsen er baseret på 240 besvarelser af et webbaseret spørgeskema til beboere over 18 år i Herning og omegn (dækker et område på ca. 125.000 mennesker) i foråret 2010. Jan Otte, sponsorekspert med virksomheden Reflex r+d, har foretaget undersøgelsen i samarbejde med Idan.


Analysen er lavet med afsæt i to typer af respondenter for henholdsvis fodbold og håndbold – ’målgruppen’, som er interesserede i et af de to FCM-hold eller dem begge og ’ikke-interesserede’. Målgruppen stifter med stor sandsynlighed bekendtskab med sponsoratet i en eller anden form, mens ikke-interesserede ingen interesse har i FCM’s hold, og derfor med lille sandsynlighed møder sponsoratet.

Både målgruppen og de ikke-interesserede kan bo i et område med eller uden en filial af Handelsbanken. Det forhold er taget med i analyserne. Banksponsorater er interessante, da stort set alle har behov for en bankforbindelse, og analysen dermed ikke er begrænset af nogle forbrugergruppers fravalg af et produkt.

Målgruppen har antageligvis ikke en større forudindtaget præference for Handelsbanken i forhold til ikke-interesserede. Derfor kan vi ved at sammenligne målgruppen og ikke-interesserede komme tæt på et mål for effekten af sponsoratet hos forbrugerne, som kommer i kontakt med sponsoratet.




Artiklen er bragt i Idans nyhedsbrev 38: Nyhedsbrev 38
Læs også kommentaren 'Den sværeste disciplin skal styrkes':
Artikel
Læs også artiklen 'De bedste sponsorater er sociale og lokale':
Artikel
Læs også artiklen 'Ligasponsorer rammer lille målgruppe':
Artikel
Læs også artiklen 'Foreningsidrætten behøver mere forretningsforståelse':
Artikel
Læs også artiklen 'Motionister i sponsorers kikkert':
Artikel
Idans aktiviteter
Frivillighedsundersøgelsen Hent rapporten 'Fremtidens frivillige foreningsliv i idrætten' med resultater fra Idan og Syddansk Universitets undersøgelse af det frivillige foreningsliv under Danmarks Idræts-Forbund. Idans konference i Vejen Mød over 300 repræsentanter for den danske idrætssektor og vær med i diskussionerne om de varmeste idrætspolitiske temaer på Idans konference 'Idrættens største udfordringer II' i Vejen, den 30.-31. maj 2012 Forening på Forkant Deltag i DIF og Idans konference for lokale idrætsforeninger i Vejen den 2. juni. Få tips om at hverve nye medlemmer og nye frivillige. Play the Game 2011 Find præsentationer, fotos og video-streaminger fra Play the Game 2011, der blev afviklet den 3.-6. oktober 2011 i Køln.

Idan anbefaler
Play the GameIdræt, Historie & SamfundIdrottsforumSport Event DenmarkSportsanalyseDansk FirmaidrætsforbundDanmarks Idræts-ForbundDGIDansk Skoleidræt

Idrættens Analyseinstitut   l   Kanonbådsvej 12A   l   1437 København K   l   Tlf. 3266 1030   l   idan@idan.dk