Hjælp
 Kontakt  l  Sitemap  l  About Idan
Idan.dk Forside Om IdanIdan undersøgerAfholdte arrangementerNyhederNyhedsbrevKommentarenBoganmeldelserAbout Idan Idrættens Vidensbank Vidensbankens forsideOm Idrættens VidensbankIdans udgivelserForskning og analyserIdans linksIdrætsjuristenIdrætshistorisk årbogInspirationskatalog Modtag Idans nyhedsbrev
Navn:
Email:


Print
29.05.2011

FIFA suspenderer topledere


FIFA’s etiske komité har efter beskyldninger om bestikkelse suspenderet Jack Warner og Mohamed Bin Hammam. Sidstnævnte var indtil i dag modkandidat til den siddende FIFA-præsident, Sepp Blatter, hvis vej nu er åben for genvalg.

Foto: Ed Coyle Photography
Korruptionsanklager mod to af FIFA’s absolutte topfolk, Jack Warner og Mohamed Bin Hammam, er ifølge FIFA’s etiske komité så alvorlige og velbegrundede, at komitéen anført af namibieren Petrus Damaseb søndag valgte at suspendere de to medlemmer af FIFA’s eksekutivkomite i foreløbig 30 dage.

Dermed står Sepp Blatter uden modkandidat ved FIFA’s kongres på onsdag, hvor netop Bin Hammam, var modkandidat, indtil han umiddelbart før høringen i den etiske komité selv valgte at trække sig.

Ifølge anklagerne skulle Bin Hammam, der også er præsident for det asiatiske fodboldforbund i forståelse med Jack Warner, der er FIFA-vicepræsident og præsident for det nord- og mellemamerikanske fodboldforbund (CONCACAF) , på et møde den 10.-11. maj med de caribiske fodboldforbund have tilbudt forbundene 40.000 dollars i bestikkelse mod deres stemmer ved det kommende præsidentvalg.

Påstandene om korruption blev anmeldt til FIFA af det amerikanske medlem af FIFA’s eksekutivkomité, Chuck Blazer, og var ifølge den etiske komité så velbegrundede, at man vil igangsætte en undersøgelse i fuld skala. Den skal med ekstern assistance afklare de involveredes eventuelle skyld.

Indtil undersøgelsen er færdig, er de to eksekutivmedlemmer samt to ansatte under det caribiske fodboldforbund suspenderet fra alle fodboldaktiviteter med den begrundelse, at de ellers ville kunne påvirke efterforskningen.

Til gengæld rensede komitéen indtil videre Sepp Blatter, som også måtte møde op foran den etiske komité søndag. Bin Hammem havde indklaget Blatter med påstand om, at han ikke reagerede passende på oplysninger om korruption. Men FIFA’s etiske komité afviste disse anklager som ubegrundede.

-bang



Se streaming af FIFA's pressemøde efter mødet i den etiske komité:

FIFA-streaming

Idans aktiviteter
Frivillighedsundersøgelsen Hent rapporten 'Fremtidens frivillige foreningsliv i idrætten' med resultater fra Idan og Syddansk Universitets undersøgelse af det frivillige foreningsliv under Danmarks Idræts-Forbund. Idans konference i Vejen Mød over 300 repræsentanter for den danske idrætssektor og vær med i diskussionerne om de varmeste idrætspolitiske temaer på Idans konference 'Idrættens største udfordringer II' i Vejen, den 30.-31. maj 2012 Forening på Forkant Deltag i DIF og Idans konference for lokale idrætsforeninger i Vejen den 2. juni. Få tips om at hverve nye medlemmer og nye frivillige. Play the Game 2011 Find præsentationer, fotos og video-streaminger fra Play the Game 2011, der blev afviklet den 3.-6. oktober 2011 i Køln.

Idan anbefaler
Play the GameIdræt, Historie & SamfundIdrottsforumSport Event DenmarkSportsanalyseDansk FirmaidrætsforbundDanmarks Idræts-ForbundDGIDansk Skoleidræt

Idrættens Analyseinstitut   l   Kanonbådsvej 12A   l   1437 København K   l   Tlf. 3266 1030   l   idan@idan.dk